Instytut Matki i Dziecka oraz Ewa Chodakowska wspólnie wychodzą naprzeciw współczesnym wyzwaniom stojącym przed młodym pokoleniem. Mając świadomość jak istotny dla zdrowia jest odpowiedni poziom codziennej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, IMiD jako partner merytoryczny planowanego z Ewą Chodakowską nowego ogólnopolskiego projektu, dokona oceny przygotowanych przez Ewę Chodakowską materiałów skierowanych do nauczycieli, dzieci i młodzieży w Polsce.           

Wspólna misja – rozruszać młode pokolenie

16 czerwca przedstawione zostały plany współpracy IMiD z Ewą Chodakowską w ramach wspólnej misji – promocji aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Mając na uwadze niepokojące wyniki badań dotyczące stanu zdrowia młodego pokolenia oraz niewystarczający poziom aktywności fizycznej wśród młodzieży, Instytut Matki i Dziecka stara się angażować we wszelkie inicjatywy ukierunkowane na promocję zdrowego stylu życia.

– Aktywność fizyczna jest warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, dlatego Instytut Matki i Dziecka wspiera projekty i kampanie ukierunkowane na poprawę stanu zdrowia młodego pokolenia oraz zwiększenia świadomości dotyczącej profilaktyki wśród młodych. – mówi Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, dr n. med. Tomasz Maciejewski.

Zespół specjalistów Instytutu Matki i Dziecka na co dzień podejmuje szereg działań dla ochrony i poprawy rozwoju oraz zdrowia (fizycznego, psychicznego i społecznego) dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat.

 Pamiętając, że prawidłowy i harmonijny rozwój fizyczny uważany jest za główny pozytywny miernik zdrowia, Ewa Chodakowska znana i ceniona trenerka wraz z Instytutem Matki i Dziecka wspólnie wychodzą naprzeciwko współczesnym wyzwaniom stojącym przed młodym pokoleniem.

– Jako promotorka zdrowego stylu życia jestem zaniepokojona obecnymi wynikami badań, które alarmują o braku ruchu i jego konsekwencjach wśród coraz młodszych dzieci. Musimy zaopiekować się zdrowiem najmłodszych. Dlatego czas na kolejny krok, wyruszam z nową misją na następną dekadę – rozruszać młode pokolenie i zaszczepić w nich miłość do zdrowego stylu życia. Wesprzeć rodziców i opiekunów w walce o zdrowie najmłodszych. – powiedziała Ewa Chodakowska.

Zdecydowanym krokiem Ewy Chodakowskiej w realizacji tej misji jest przygotowanie zestawu darmowych narzędzi dla nauczycieli WF-u z całej Polski. Materiał w postaci propozycji ćwiczeń gotowych do wykorzystania oraz zestawu porad i wskazówek zostanie zaopiniowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.

– Razem z zespołem IMID opracowany zostanie unikatowy program dla nauczycieli WF-u. W ramach programu nauczyciele otrzymają od nas gotowe narzędzia, które pozwolą im na przygotowanie atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zajęć WF. Pakiet materiałów będzie dostępny dla wszystkich nauczycieli z całej Polski, zupełnie za darmo. – wyjaśnia Ewa Chodakowska.

 – Ten projekt to spełnienie moich marzeń. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mogę tworzyć wyjątkowe rozwiązania razem z najlepszymi ekspertami, którym tak samo jak i mnie zależy na zdrowiu kobiet, dzieci i młodzieży. Łączymy swoje doświadczenia i wiedzę w realizacji wspólnej misji.  – przyznaje Ewa Chodakowska.

Razem dla Mam

Podczas konferencji prasowej oficjalnie zapowiedziano również tegoroczną edycję biegu „Zabiegana Mama” na PGE Narodowym, organizowanego corocznie przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka w ramach upowszechniania aktywności fizycznej. Bieg odbędzie się 19 września 2021. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka prowadzi różnorodne działania dotyczące promocji zdrowia zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Jest organizatorem wielu warsztatów profilaktycznych, kampanii edukacyjnych oraz cyklicznych imprez sportowych skierowanych do całych rodzin. Dzięki działaniom fundraisingowym Fundacja aktywnie pozyskuje środki na wyposażanie Instytutu Matki i Dziecka w sprzęt medyczny oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce i leczeniu. W tym roku do grona osób działających na rzecz Fundacji Instytutu Matki i Dziecka dołączy również Ewa Chodakowska, wspierając tym samym działania na rzecz promocji zdrowia.

Jak mówi Prezes Zarządu Fundacji IMiD dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska:

– To wydarzenie jest okazją do szerszej promocji zdrowego stylu życia wśród całych rodzin. Medal jest przewidziany dla każdego uczestnika biegu, zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych. Dzięki obecności Pani Ewy Chodakowskiej – tegorocznej ambasadorki biegu Odważ się być Zdrowym jesteśmy przekonani, że uda nam się zwiększyć świadomość wśród większej liczby osób, że ruch to zdrowie! Pamiętajmy, że właśnie dzięki takim akcjom możemy pokazać, że sport może być świetnym sposobem na rodzinne spędzanie wolnego czasu.

W tym roku rozgrzewkę przed biegiem poprowadzi Ewa Chodakowska, która przebiegnie
z uczestnikami także pierwsze okrążenie wokół stadionu. Wydarzenie ma charakter bezpłatny i jest skierowane do wszystkich rodzin.

– Projekty, których podejmujemy się wspólnie z Instytutem Matki i Dziecka są dla mnie ogromnym powodem do dumy i spełnieniem marzeń. Takie współprace dają mi wiarę w to, że razem potrafimy zmienić ten świat na lepsze – dodała na zakończenie Chodakowska.

Prelegenci:

  • Ewa Chodakowska – pionierka fitness w Polsce, trenerka
  • dr n. med. Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka
  • dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska – Prezes Zarządu Fundacji Instytutu Matki i Dziecka