Korona zębowa stanowi stałe uzupełnienie protetyczne mocowane do istniejących zębów lub wcześniej założonych implantów. Stosuje się je w przypadku całkowitego braku zęba oraz złamań, ukruszenia lub pęknięcia zęba. Jest to rozwiązanie stałe, ponieważ w przeciwieństwie do protezy, koronek nie da się wyjąć samodzielnie. Dla kogo założenie koron to będzie dobre rozwiązanie? Jak przygotować jamę ustną do zabiegu i jak postępować z uzębieniem po jego wykonaniu? O tym w poniższym artykule. 

Czym jest korona na zębie?

Korona na zęba wyglądem przypomina swego rodzaju nakładkę. Świetnie imituje ona naturalnego zęba, dlatego też jest ona niewidoczna gołym okiem. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się pięknym, estetycznym uśmiechem bez obaw, że ktoś zauważy jakiś defekt w ich jamie ustnej. Korony mogą być wykonane z wielu materiałów, ale niezależnie od niego umieszczane są w ten sam sposób. Są zakładane na wyszlifowanych naturalnych zębach lub wcześniej przygotowanych implantach. Całego procesu zakładania koron nie da się przeprowadzić na jednym spotkaniu, dlatego odbywa się to zwykle przez kilka wizyt. 

Rozwój protetyki w Lublinie – rodzaje koron zębowych

Rozwój protetyki w Lublinie umożliwia dostęp do wielu różnych koron zębowych, w tym: 

  • koron tymczasowych – stosowane u pacjentów tymczasowy, w okresie kiedy oczekują oni na stałe uzupełnienie protetyczne,
  • koron cyrkonowych – zakłada się je pacjentom mającym problemy z zębami bocznymi i przednimi, a także u osób cierpiących na przebarwienia nazębne,
  • koron porcelanowych – porcelana idealnie imituje naturalne szkliwo zęba, dlatego uważana jest za najlepsze tworzywo do uzupełnienia protetycznego,
  • koron porcelanowych na podbudowie metalowej – korony porcelanowe oparte na metalowej konstrukcji,
  • koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej – charakteryzują się bardzo naturalnym wyglądem a ich największą zaletą jest to, że nie powodują reakcji alergicznych u pacjentów. 

Chirurgia stomatologiczna w Lublinie – pierwszy krok do założenia koron 

Jak już wspominaliśmy korony mogą być stosowane u osób, które nie posiadają własnego zęba, z tym, że konieczne jest wtedy skorzystanie z możliwości chirurgii stomatologicznej w Lublinie. Zakładając, że wszystkie zęby mamy zdrowe lub wyleczone, przed założeniem koron warto jeszcze zadbać o stan uzębienia. Stąd też ten pierwszy krok jakim jest chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, które w praktyce oznacza zwykle uzupełnienie pustych miejsc po zębach implantami, do których przymocowane zostaną korony.  

Wskazania do założenia korony zębowej 

Głównym wskazaniem do założenia koron jest rekonstrukcja zęba lub potrzeba zastąpienia braku naturalnego szkliwa u pacjenta. Takie uzupełnienia protetyczne rozwiązuje również problem uszkodzonych zębów oraz stanowi świetne rozwiązanie dla osób cierpiących na bruksizm (ścieranie zębów). Wiele osób decyduje się na założenie koron ze względów estetycznych, ponieważ pragną ukryć przebarwienia na zębach czy ciemne plamy po leczeniu kanałowym. Korony mogą być również rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów nie chcą nosić aparatu ortodontycznego.

Przeciwwskazania do założenia korony zębowej 

Niestety, pomimo szczerych chęci, protetyk nie zawsze będzie mógł założyć korony zębowe w Twojej jamie ustnej. Co stanowi poważne przeciwwskazania? Otóż z takiej możliwości nie mogą skorzystać osoby młode z żywymi zębami oraz pacjenci z próchnicą, zmianami w obrębie korzeni i z bardzo zniszczonymi zębami. Każdy przypadek jednak warto skonsultować na wizycie stomatologicznej. 

Jak dbać o zęby po zabiegu założenia koron? 

W przypadku protez stałych nie ma bardzo wymagających czy utrudniających codzienne funkcjonowanie wytycznych pozabiegowych. Po założeniu koron należy oczywiście dbać o higienę jamy ustnej, co pozwoli przez długi czas cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem. Na szczęście higiena u osób noszących korony jest łatwiejsza niż w przypadku pacjentów z protezami ruchomi, gdyż nie potrzebują oni specjalistycznych preparatów. Poza tym, warto pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.