Płaski brzuch, szczupłe uda, jędrne pośladki? Każdy z nas marzy o takiej sylwetce. Stosujemy dragońskie diety, mordercze zestawy ćwiczeń a zamierzonych efektów nie widać. Każdy z nas ma inny typ figury i może gromadzić tłuszcz w innym miejscu. Nawet u osób z prawidłową masą ciała mogą istnieć obszary, gdzie jest go zbyt dużo i pomimo ćwiczeń i odpowiedniej diety trudno się go pozbyć. Czy jest na to skuteczny i bezpieczny sposób?

Jest. Liposukcja. To idealny sposób na usunięcie opornego tłuszczu, z miejsc takich jak brzuch, uda, biodra, ale też podbródek.

Modelowanie i medycyna

– Jednak trzeba z całą stanowczością podkreślić, że nie jest to zabieg, który w cudowny sposób zredukuje masę ciała. Chodzi o jego wymodelowanie. Z doświadczenia wiem, że najlepsze efekty uzyskuje się u osób, które mają elastyczną skórę – mówi Weronika Jaroń, chirurg plastyczny w Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Liposukcja może być także metodą leczenia w ginekomastii, czyli powiększeniu piersi u mężczyzn, jeśli spowodowana jest u nich nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej.

Liposukcja znajduje zastosowanie również w medycynie estetycznej, gdzie służy zlikwidowaniu obwisłego – inaczej nazywanego podwójnym – podbródka, czy tzw. chomików. Poza tym jest elementem składowym procedury przeszczepu tłuszczu, który ma bardzo wiele zastosowań – nadaje się m.in. do wykorzystania go do przeszczepów w okolice piersi lub twarzy.

Przed, w trakcie i po zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, na której ustala się dokładny zakres operacji. Wykonuje się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli tłuszcz trzeba usunąć z większej partii ciała lekarz może zdecydować się na znieczulenie ogólne.

Pierwszym etapem jest podanie do zaplanowanego obszaru odsysania, specjalnego roztworu leków znieczulających, obkurczających naczynia krwionośne i rozdrabniających tłuszcz. Po 20 minach można już rozpocząć liposukcję.

– Co ważne, po zabiegu nie pozostają blizny, ponieważ tak zwane kaniule wprowadza się przez małe, 3-milimetrowe nacięcia. Pozwala to na usuwanie tłuszczu z tak delikatnych obszarów ciała jak: podbródek, okolice twarzy czy łydki – dodaje specjalistka z Omedy.

Czy wiesz, że…

Uzyskany podczas liposukcji tłuszcz jest bardzo cennym składnikiem. Ostatnie prace naukowe mówią o dużej zawartości komórek macierzystych w tłuszczu. Jest stosowany w coraz to nowych dziedzinach medycyny, m.in. w leczeniu chorób neurologicznych. W chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej ma praktycznie nieograniczone zastosowanie. Jest naszą własną tkanką, a wiec nie powoduje reakcji odrzucania przez organizm, ani tworzenia się stanu zapalnego.

– Przede wszystkim leczymy nim różnego rodzaju blizny, uzyskując dwie korzyści: wypełnienie ubytku-efekt podania objętości, oraz poprawę jakości blizny- jej zmiękczenie, uelastycznienie i zmianę koloru. Tłuszcz świetnie sprawdza się w leczeniu blizn po oparzeniach, urazach komunikacyjnych i radioterapii. Przeszczepem tłuszczu można przygotować tkanki do innych operacji, wymagających dobrego podłoża, np. wszczepienia implantu. Może służyć poprawie wyglądu i symetrii po innych operacjach, np. po rekonstrukcji piersi – mówi Weronika Jaroń.

Powiększanie biustu własnym tłuszczem?

To idealne rozwiązanie dla pań, które obawiają się zabiegu dość inwazyjnego jakim jest powiększenie piersi za pomocą implantów. Powiększanie piersi własnym tłuszczem to bezpieczny zabieg, polegający na zwiększeniu objętości piersi pobranym wcześniej tłuszczem z innych obszarów ciała. Łączy zatem w sobie dwie korzyści, ponieważ aby powiększyć piersi, musimy najpierw uzyskać tłuszcz, a więc zrobić liposukcję. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji.

Powiększanie piersi za pomocą własnego tłuszczu nie daje tak spektakularnego efektu jak poprzez zastosowanie implantów, niesie jednak za sobą wiele innych korzyści, do których zaliczyć można m.in.: naturalny wygląd piersi, rewitalizujący wpływ komórek macierzystych zawartych w tłuszczu na skórę piersi, niska inwazyjność, a więc i niskie ryzyko powikłań, praktycznie brak blizn, ponieważ wykonuje się tylko kilka niewielkich (3-milimetrowych) nacięć do wprowadzenia kaniuli. Należy pamiętać o tym, że część tłuszczu wchłonie się z czasem i zabieg zwykle należy powtórzyć.

Korekta dolnych powiek

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest przeszczep tłuszczu do powiek dolnych. W procesie starzenie się twarzy dochodzi do zmniejszenia elastyczności skóry, ale też zmniejszenia objętości tkanek, szczególnie tłuszczu, ale także kości. Stąd młoda buzia jest pełna i gładka, a z upływem czasu skóra staje się obwisła i twarz wydaje się zapadnięta.

Bardzo widoczne jest to w okolicy podoczodołowej, gdzie skóra jest dość cienka i z wiekiem pojawiają się zmarszczki i cienie, mocno zarysowuje się „dolina łez”. Powoduje to efekt zmęczenia i niewyspania. Jest to dobre wskazanie do zastosowania przeszczepu tłuszczu, który likwiduje efekt cieni pod oczami oraz wypełnia zmarszczki i dolinę łez. Do wykonania tego zabiegu potrzebna jest niewielka ilość tłuszczu, można go uzyskać nawet u szczupłych osób. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się obrzęk powiek, bardzo często towarzyszą im zasinienia.

Liposukcja nie jest wcale zabiegiem, którego moglibyśmy się obawiać, a czasem wręcz może być zbawienna nie tylko dla naszego wyglądu, ale też zdrowia. Pamiętajmy jednak, że nawet po odessaniu nadmiaru tłuszczu z naszego ciała, powinniśmy wciąż o nie dbać, dostarczając mu odpowiednich składników odżywczych i potrzebnej dawki ruchu.