Pasożyty mogą wpływać z różnym skutkiem na organizm człowieka. Niestety zdecydowana większość negatywnie oddziałuje na ochronę naturalnych, zdrowotnych barier. Z jakimi pasożytami jelit można mieć do czynienia?

Pasożyty jelitowe – objawy

Obecność pasożytów w jelitach może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, takich jak na przykład biegunki, zaparcia, brak apetytu czy zwykłe bóle brzucha. Możliwe jest także przewlekłe zmęczenie, bóle głowy czy apatia. Organizm zaatakowany przez pasożyty ma obniżoną odporność. Może pojawić się również kaszel, łzawienie z oczu, a w przypadku astmy – nasilenie jej objawów. W takim przypadku potrzebne jest badanie kału i diagnostyka.

Bardzo często inne oznaki, że dzieje się coś niepokojącego, są również mało dostrzegalne. Niektóre reakcję alergiczne czy sińce pod oczami nie są wiązane z pasożytami. W połączeniu z innych niepokojącymi objawami, należy jednak zwrócić na nie uwagę.

Badanie mikroflory jelitowej – diagnostyka

Najczęstszą praktyką w badaniu na obecność pasożytów są próbki kału. Niektóre z nich mogą być jednak niewidoczne dla ludzkiego oka, dlatego warto jest wykonać to badanie w celu wykrycia ich DNA w próbce. Dobrze jest także wykonać specjalny panel pasożytniczych infekcji układu pokarmowego.

Bardzo często są to badania wysyłkowe, które bez problemu można wykonać w domu. W ramach tego panelu badane są między innymi węgorki, tęgoryjce, włosogłówka czy owsik ludzki. Pasożyty jelitowe to mikroorganizmy, przed którymi można się jednak uchronić.

Jak uniknąć zakażenia pasożytami?

Najważniejsza w tym przypadku jest higiena. Należy dokładnie myć owoce i warzywa, ponieważ na ich powierzchni często pozostają drobnoustroje, które w łatwy sposób mogą przedostać się do przewodu pokarmowego. Podczas prac ogrodowych dobrze jest używać rękawic ochronnych, a po każdej wizycie w parku czy zabawie ze zwierzętami należy dokładnie umyć ręce. Powinno się unikać jedzenia surowego mięsa, mleka czy jaj. Jeśli w swoim otoczeniu ma się psa lub kota warto pamiętać o ich regularnym odrobaczaniu.