Test NIFTY pro jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. To badanie umożliwia wykrycie aż 94 chorób, w tym m.in. zespołu Downa czy zespołu Turnera, a także różnego rodzaju mikrodelecji i mikroduplikacji. Jako jedyne na rynku badanie posiada ubezpieczenie, a także charakteryzuje się szerokim zakresem badanych chorób. Test NIFTY pro jest bezpieczny dla dziecka, a jego szybki wynik daje pewność i spokój dla rodziców.

Jak wykonuje się test NIFTY i dlaczego warto go zrobić?

Test NIFTY pro może zostać przeprowadzony już od 10 tygodnia ciąży, dzięki czemu pozwala odzyskać spokój podczas oczekiwania na narodziny dziecka. Dzięki niemu można także dowiedzieć się, czy konieczne jest przeprowadzenie badań inwazyjnych. Jego zaletą jest także to, że jest on w pełni bezpieczny i jego wykonanie nie jest obciążone ryzykiem poronienia czy infekcji. Badanie opiera się na analizie wolnego płodowego DNA, które znajduje się w krwioobiegu ciężarnej. W celu przeprowadzenia testu NIFTY pro wystarczy próbka krwi kobiety, pobrana jak do morfologii.

Jakie choroby jest w stanie wykryć badanie NIFTY?

Test NIFTY pro umożliwia wykrycie aż 94 chorób I jest najszerszym testem NIFTY. Jego zakres obejmuje 6 trisomii: 9, 16, 22. chromosomu, a także 21. (odpowiedzialnej za zespół Downa), 18. (zespół Edwardsa ) oraz 13. (zespół Patau). Badanie jest w stanie wykryć także 84 mikrodelecji i mikroduplikacji, w tym zespół diGeorge’a, zespół Cri-du-chat czy zespół Pradera-Williego/Angelmana. Test NIFTY obejmuje również 4 aneuploidie chromosomów płciowych. Na żeczenie udostępniana jest informacja o płci dziecka.

Wyniki badania dostępne są online do 10 dni roboczych od chwili, gdy próbka krwi została dostarczona do laboratorium. Najczęściej badanie daje wynik negatywny dzięki czemu rodzice mogą zyskać spokój i uniknąć badań inwazyjnych w sytuacji gdy nie są konieczne. Pozytywny wynik oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia którejś z chorób genetycznych.

W cenie badania jest także konsultacja z lekarzem genetykiem, który zinterpretuje wynik pozytywny (nieprawidłowy) . Rodzice, którzy zdecydują się na dalszą diagnostykę (przeprowadzenie badań prenatalnych inwazyjnych) mogą liczyć na zwrot kosztów ich wykonania dzięki ubezpieczeniu, którym objęty jest test NIFTY pro.

Kiedy warto jest przeprowadzić badanie NIFTY?

Wskazaniem do badania są przede wszystkim przypadki chorób genetycznych, które występują w najbliższej rodzinie. Na wykonanie testu powinny zdecydować się także kobiety, które zaszły w ciąże po 35. roku życia, gdyż wzrasta wtedy znacząco ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń w obrębie DNA dziecka. Jest polecany również ciężarnym, które otrzymały niepokojące wyniki innych badań prenatalnych (test PAPP-a, USG). Wykonanie testu to koszt 2397 złotych, a w cenie zawarta jest także konsultacja z lekarzem, możliwość zamówienia wizyty domowej w celu pobrania krwi do badania, a także ubezpieczenie w razie wyniku fałszywie negatywnego lub gdy konieczne będzie przeprowadzenie badań inwazyjnych.

Badanie NIFTY pro w testDNA można przeprowadzić bez wychodzenia z domu dzięki wizycie domowej. W tym celu wystarczy umówić badanie, a pielęgniarka przyjedzie pod wskazany adres, aby pobrać próbkę do badania. Wyniki dostępne są online w panelu pacjenta, co również jest ogromną wygodą i ułatwieniem.

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl