Gdy kobieta zostaje matką, zmienia się jej całe życie i priorytety. Maluch staje się dla niej największym skarbem. Tworzy się między nimi niepowtarzalna więź. Od tej pory samopoczucie matki i dziecka są w znacznym stopniu powiązane ze sobą, obydwoje wpływają na siebie. Zdarzają się sytuacje, że odpowiednia dieta maluszka może być dla mamy wyzwaniem – dużym wsparciem w tej kwestii oprócz rekomendacji lekarza jest dla niej inna mama. Dlaczego opinie innych mam są ważne dla kobiety? Czy można powiedzieć, że dają młodej mamie poczucie bezpieczeństwa i pewność, że dobrze dba o maleństwo?
Niepowtarzalna więź
Niemowlę potrafi wyczuć stres matki, reaguje na ton jej głosu, wyraz twarzy, a nawet zapach. Zadowolenie z życia i poczucie szczęścia wpływa na nastrój jej potomstwa. Działa to jednak w dwie strony – podobnie mama, która próbuje zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka, przeżywa każdą jego trudność, gorsze samopoczucie, cięższą noc. Problemy malucha zaprzątają jej myśli, są niezwykle absorbujące. Gdy dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija, wtedy jego mama jest również spokojna, bardziej wypoczęta. Może w większym stopniu zwracać uwagę także na własne potrzeby. W tej niepowtarzalnej relacji obydwie strony są bardzo ważne.
Nowe wyzwania dla młodej mamy
Adaptacja do nowej roli – roli mamy – to proces. Wszystko wydaje się nowe. Piękne i trudne zarazem. Kobieta przechodzi przez wiele momentów satysfakcjonujących oraz frustrujących. Zwłaszcza, gdy jest to jej pierwsze dziecko, młoda matka może czuć się zagubiona, osamotniona. Często potrzebuje mentorki, kogoś, kto już przez to przeszedł, z kim mogłaby się utożsamić. Nieocenionym źródłem wsparcia jest druga kobieta, która przechodziła to samo, często była tak samo zagubiona, przeżywała podobne dylematy. Ta zbieżność doświadczeń pozwala na stworzenie więzi oraz powstanie porozumienia pomiędzy mamami. Macierzyństwo to niezwykle ważny czas w życiu kobiet, dlatego spontanicznie dzielą się z innymi swoimi przeżyciami – zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Udzielane rady mają charakter dobrowolny, nie są narzucane drugiej osobie. Matki opowiadają o własnych doświadczeniach, dzielą się opiniami. W ten sposób budują relacje między sobą, czują się pomocne. Oprócz dobrej rady, którą przyjmują dobrowolnie i z własnego wyboru, uzyskują wsparcie emocjonalne lub zwykłą pomoc. Często wygadanie się, podzielenie swoimi problemami, sprzecznymi uczuciami, lękami oraz obawami samo w sobie wpływa na poprawę nastroju i zwiększa poczucie pewności siebie w nowej sytuacji. Wsparcie bliskiej osoby zmniejsza też poziom stresu, który osłabia nasz układ immunologiczny. Badania pokazują, że większa ilość przyjaciółek wiąże się z mniejszą ilością problemów zdrowotnych wśród kobiet.
Niezwykła społeczność mam
Na początku życia dziecka z perspektywy matki bardzo istotna jest sfera żywienia. Pokarm, który otrzymuje dziecko, wpływa przecież na jego rozwój. Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy, a matki pragną dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Chcą wiedzieć wszystko, rozpoczynając od składu, sposobu produkcji, aż po realne reakcje dzieci na produkt. Ważnym źródłem informacji są własne doświadczenia z konkretnymi produktami, jednak młode mamy nie zawsze je posiadają. Często są dopiero na początku swojej drogi, chcą polegać na doświadczeniach innych osób. Większość mam woli nie eksperymentować, dlatego zależy im na sprawdzonych metodach. Pewnym wsparciem jest lekarz pediatra oraz położna, którzy mogą służyć radą. Podręczniki, poradniki również przedstawiają wskazówki i wiedzę, którą czasami trudno jest odnieść do własnej sytuacji. Bywa, że młodym mamom łatwiej jest zaufać prawdziwym doświadczeniom, które poznają z pierwszej ręki, sposobom, które sprawdziły się w podobnych trudnościach. Opinia drugiej osoby jest autentyczna i kierowana chęcią pomocy sobie nawzajem. Zaspokajając jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jaką są relacje społeczne, kobiety we własnym gronie dzielą się niezbędną wiedzą, upewniają w swoich decyzjach, uzyskują potwierdzenie tego, że dobrze opiekują się swoim maleństwem.