Atopowe zapalenie skóry jest to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, która najczęściej rozwija się w okresie wczesnego dzieciństwa. Uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, a jej przyczyn zazwyczaj upatruje się w genach. Czym jest atopowe zapalenie skóry, co je wywołuje i jak je leczyć? Odpowiedź poniżej.

Atopowe zapalenie skóry – czym jest?

Atopowe zapalenie skóry w skrócie nazywane jest AZS. Przyczyną jego wystąpienia jest połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. U większości pacjentów pojawia się ono po ukończeniu piątego roku życia, jednak nie jest to sztywna reguła. Choroba ta ma charakter nawracający i chorzy potrafią zmagać się z nią przez całe życie.

Głównym objawem AZS jest uporczywy świąd, który utrudnia funkcjonowanie. Podrażniana skóra szybko robi się sucha. Z czasem na ciele pojawiają się czerwone plamy i grudki przypominające liszaj. Najczęściej pojawiają się one w okolicach łokci, kolan, szyi, karku, dłoni i twarzy. Po rozpoznaniu u dziecka wyżej wymienionych objawów warto umówić się na telefoniczną konsultację z lekarzem. Dzięki telemedycynie możemy zdobyć receptę online nie wychodząc z domu. Bezpiecznie i legalnie można zrobić to tutaj: https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-u-lekarza/.

Atopowe zapalenie skóry – co je wywołuje?

Przyczyny powstawania AZS nie są jeszcze precyzyjnie ustalone. Bezsprzecznie duże znaczenie mają tutaj geny, bowiem choroba ta jest bardzo często dziedziczona rodzinnie. Geny nie są jedyną przyczyną. Wśród nich wymienia się także wzrost zanieczyszczenia środowiska, spożywanie przetworzonej żywności, a także działanie środków piorących.

Za atopowe zapalenie skóry odpowiadać mogą także środki do higieny. Wyjaławiają i odtłuszczają one naskórek, co również może mieć znaczenie w przypadku powstawania AZS. Zły wpływ mogą mieć także częste i długie kąpiele z użyciem chemicznych środków. Przyczyny atopowego zapalenia skóry upatrywane są także w alergenach pokarmowych, stresie oraz drobnoustrojach chorobotwórczych.

Atopowe zapalenie skóry – jak je leczyć?

Leczenie AZS nie jest proste ze względu na nawracanie choroby. Szansa na całkowite wyleczenie jest niska, zwłaszcza u osób, u których objawy wystąpiły wcześnie. Do leczenia wykorzystuje się środki przeciwhistaminowe, maści, leki immunosupresyjne, fototerapię, a także specjalistyczną odzież leczniczą. Dobór leczenia należy obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

W przypadku dziecka ze stwierdzony AZS warto pamiętać o kilku codziennych zasadach. W przypadku tej choroby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szybki prysznic od długiej kąpieli. W przypadku kąpieli nie należy zaś korzystać z chemicznych środków jak np. płyny.