Bezpieczne opalanie jest niezbędne do tego, aby uchronić się przed poparzeniami, a siebie udarem. Co jednak kryje się pod tym pojęciem. Czy tylko stosowanie odpowiedniej klasy kosmetyków dostosowanych do potrzeb naszej skóry czy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na godziny ekspozycji na słońce? Oba te aspekty są ogromnie ważne, jednak stanowią tylko składową wszystkich czynników, które należy wziąć pod uwagę przygotowując skórę do kąpieli słonecznych. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Jak bezpiecznie się opalać? Stosuj odpowiednie kosmetyki z filtrem

Na rynku jest bardzo dużo kosmetyków dedykowanych bezpiecznemu opalaniu się. Wśród nich znajdziemy zarówno kremy, jak i balsamy oraz olejki. Tak naprawdę różnią się one od siebie konsystencją oraz czasem wchłaniania się w skórę. To, na który się zdecydujemy jest więc uzależnione już od naszych indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia pozostają jednak zastosowane w nich filtry – popularne SPF. To, jak wysoki on jest warunkuje zarówno odcień naszej karnacji, jak również to czy skóra jest już w jakiś sposób opalona. Przyjęło się jednak, że SPF nie powinien być niższy niż 15.

Bezpieczne opalanie się – ważne są godziny ekspozycji na słońce

W bezpiecznym opalaniu się ogromną rolę pełnią godziny w jakich wystawiamy skórę na działanie promieniowania słonecznego. Mamy do czynienia z UVA oraz UVB. W przypadku pierwszego musimy pamiętać o tym, że jesteśmy na nie narażeni przez cały rok – niezależnie od czynników atmosferycznych. Przenika ono w głąb naskórka nawet wówczas, kiedy niebo jest mocno zachmurzone.

Co więcej, przenika przez ubrania. Bardzo przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Z kolei UVB jest w dużej mierze zatrzymywane przez warstwę ozonową, niemniej jednak nie do końca – jego promienie docierają do Ziemi. Wespół z UVA jest odpowiedzialne za pojawianie się zmian nowotworowych. Latem unikajmy więc ekspozycji na słońce w godzinach 11 – 15. Wówczas promieniowanie jest największe, co może prowadzić do poparzeń, a nawet udaru.

Bezpieczne opalanie, to także każdorazowe zasłanianie głowy. Pamiętajmy także o tym, aby nie usypiać na słońcu – takie działanie jest mocno niewskazane. Nie bez znaczenia pozostaje także to, żeby pozostać w tym czasie w domu lub zacienionym pomieszczeniu. Unikanie największego promieniowania gwarantuje skórze bezpieczeństwo.