Chatbot do rozmów o diagnostyce HIV powstał w ramach projektu „Wakacje plus” Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Dzięki zautomatyzowaniu wyszukiwania odpowiedzi na najczęściej powtarzające się wątpliwości, wirtualny networker sprawnie odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące testowania w kierunku zakażenia HIV. Zainteresować rozmową z chatbotem mają krótkie filmy, mówiące o HIV i potrzebie testowania, a także promujące zdrowy styl życia, które będą pojawiać się regularnie przez całe wakacje w mediach społecznościowych. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci. Rusza w wakacje, ponieważ lato to okres, kiedy młodzi ludzie częściej podejmują ryzykowne zachowania.

Chatbot dostępny jest m.in. na profilu Facebook Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy: https://www.facebook.com/pozytywniwteczy przy każdej interakcji za pośrednictwem Messengera.

Ma dwie podstawowe ścieżki

„Wstępny test” to opcja, przy której internaucie zadawane są pytania podobne do tych, jakie słyszy się w stacjonarnym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Zazwyczaj bot na koniec proponuje wykonanie testu w kierunku HIV. Druga ścieżka, którą można wybrać na początku rozmowy, prowadzi do informacji o testowaniu w kierunku HIV przekazanych w formie krótkich pytań i odpowiedzi.

„Informacje na temat profilaktyki HIV oraz odnośniki do chatbota są już dostępne na naszych kontach  w mediach społecznościowych: Facebooku, Instagramie, YouTube. Umieszczamy tam materiały skierowane przede wszystkim do młodych odbiorców – utrzymane w lekkiej stylistyce, ale przekazujące ważne informacje. W czasie wakacji co tydzień będziemy publikować nowe materiały, dużo będzie się działo!” – mówi koordynator projektu, Krzysztof Tylicki.

Pierwsze z materiałów, które będą się ukazywać w mediach społecznościowych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy regularnie przez całe wakacje, już są dostępne na profilu Fb organizacji. Zachęcają do testów na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.

„Problem HIV może dotyczyć każdego, ale z dostępnych danych wynika, że najczęściej wirusem zakażają się ludzie młodzi, stąd informacje o profilaktyce, testowaniu i leczeniu powinny znaleźć się w mediach używanych przez tę właśnie grupę społeczną, a więc zwłaszcza w mediach społecznościowych. Dlatego wierzę, że chatbot Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy będzie skutecznym narzędziem do walki z HIV – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.