Coraz więcej osób niestety skarży się na nawracające bóle stawów, mięśni, kości. Długotrwały ból sugeruje konieczność odbycia wizyty lekarskiej, jak również wykonania specjalistycznych badań. Szczególną uwagę powinniśmy także zwrócić na to, jaki tryb życia prowadzimy, jaką pracę wykonujemy, czy nie przeciążamy zbyt mocno naszego organizmu. Chcąc być w dobrej formie, zdecydowanie warto na to zwracać uwagę.

Dbanie o siebie powinno być systematyczne, kompleksowe i po prostu przemyślane, dzięki temu na pewno unikniemy problemów zdrowotnych, sprawimy, że nasze samopoczucie będzie lepsze. Jest to niezwykle istotne, gdyż stosowanie się do zasad profilaktycznych jest zawsze przyjemniejsze, a także tańsze, niż usuwanie skutków choroby, wypadku, rekonwalescencja czy rehabilitacja.

Jedną z dolegliwości, na które niestety bardzo mocno cierpimy są bóle stawów i kości. Mogą mieć one oczywiście różne podłoże, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, a także podjęcie skutecznego leczenia.

Ból kości i stawów. Jakie są przyczyny?

Najczęściej zdarza się, że kości oraz stawy bolą nas, gdyż po prostu są przeciążone. Ból jest wynikiem mikrourazów, których możemy doznać przede wszystkim podczas chodzenia, biegania, skakania, pracy fizycznej, treningu. Ból może być również skutkiem przewrócenia się, wypadku.

Istnieją oczywiście również powody medyczne:

– zmiany zwyrodnieniowe,
– choroby reumatyczne,
– choroby przewlekłe,
– innego rodzaju dolegliwości spowodowane np. dawnymi urazami czy kontuzjami,
– złamania, stłuczenia,
– nowotwory.

Jak leczyć bóle stawów i kości?

Sposób leczenia jest uzależniony od tego, jaka jest przyczyna bólu. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą, złamaniem lub innym urazem mechanicznym, konieczne jest specjalistyczne leczenie farmakologiczne, jak również fizjoterapia czy rehabilitacja.

Jeżeli jednak ból wynika z przeciążenia, powinniśmy odpocząć. Możemy stosować relaksacyjne kąpiele, żele, maści, wykonywać okłady. Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem są chłodzące i rozgrzewające plastry, które nakleja się w bolących miejscach.

Niezastąpione jest również dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów, regularne nawadnianie organizmu. Odpowiednio dobrana dieta jest kluczowa, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy częściej chorujemy, jak również potrzebujemy o wiele więcej energii. Bolące staw i kości to dolegliwosć, której nie powinniśmy lekceważyć.