Kanałowe leczenie zębów to zabieg okryty lekka niesławą. Czym on jednak jest i kiedy musi zostać on wykonany?

Kanałowe leczenie zębów – ostateczność przy ratowaniu zębów

Nieraz jesteśmy w stanie usłyszeć o zabiegach, przy których na samą myśl o nich jeży nam się włos na skórze. Bez wątpienia do tej kategorii można dopisać kanałowe leczenie zębów. Jest to podstawowy zabieg działu stomatologii – endodoncji. Choć wiele osób może mieć z tym przeżyciem nie za dobre wspomnienia, warto wspomnieć, iż w wielu przypadkach leczenie kanałowe jest wykonywane jako ostatnia deska ratunku dla zęba bądź zębów. Dlaczego tak jest? W leczeniu kanałowym chodzi o usunięcie miazgi zęba, która została uszkodzona bądź obumarła i zastąpienia jej nowym materiałem, który pozwoli zębowi nadal funkcjonować. Wskazaniem na zabieg może być również zwichnięcie bądź złamanie zęba, rozległe zmiany próchnicze, a także przygotowywania zębów pod założenie mostu bądź korony zębowej. Czasem więc przez kanałowym leczeniem zębów nie ma tak naprawdę ucieczki i musimy poddać się temu zabiegowi, by uratować nasze uzębienie.

Kanałowe leczenie zębów – jak wygląda zabieg?

Zabieg kanałowego leczenie zębów jest przeprowadzany w wielu uznanych klinikach na przykład w Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic. Pierwszym etapem jest otwarcie komory zęba, a następnie opracowanie, wydrążenie i osuszenie kanału w zębie. Z kanału usuwana jest cała obumarła miazga, a wraz z nią bakterie i toksyny. Tak oczyszczony kanał jest następnie wypełniany specjalną masę – najczęściej jest to tak zwana gutaperka, czyli pochodna kauczuku. Tak wypełniony ząb jest uzupełniany i na tym kończy się cały zabieg.

W poszukiwaniu kliniki, która wykona kanałowe leczenie zębów

Kanałowe leczenie zębów to poważny zabieg, dlatego też warto przyłożyć się do poszukiwania kliniki. Warto na przykład podpytać znajomych, którzy przeszli takie leczenie, lecz niezłym pomysłem są również poszukiwania na własną rękę w Internecie.