Urazy mięśni i stawów zdarzają się przy wykonywaniu codziennych czynności, jednak temat ten w głównej mierze dotyczy sportowców. Przykrych sytuacji związanych z kontuzjami doznają zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Czasem rozwijają się stopniowo poprzez długotrwałe przeciążenia lub systematycznie popełniane błędy, a czasem są wynikiem nagłego wypadku. W każdej jednak sytuacji należy zadbać o odpowiednie leczenie i zabezpieczenie miejsca urazu. Wszystkie działania ochronne i czynności profilaktyczne przyspieszą proces rehabilitacji i pomogą zawodnikowi szybciej wrócić do sportu. Jak zatem radzić sobie z kontuzjami mięśni i stawów?
Stabilizatory – czym są i jak działają?
Można powiedzieć, że stabilizatory to wygodniejsze zamienniki gipsu. Wykonane są zwyczaj z elastycznego materiału zapinanego na rzep i występują w formie opasek czy pasów. Służą przede wszystkim do unieruchomienia uszkodzonego stawu i utrzymywaniu go w jednej, stałej pozycji. Pozwala to na odciążenie miejsca urazu, dzięki czemu regeneracja tkanek przebiega znacznie szybciej. Nowoczesne stabilizatory wykonane są z oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. To właśnie tym między innymi stabilizatory różnią się od gipsu, który jest znacznie mniej higieniczny. Ortezę można zdjąć na czas kąpieli lub w celu skontrolowania stanu skóry. W przypadku gipsu nie mamy takiej możliwości, a dodatkowo jest on znacznie cięższy i utrudnia poruszanie. Stabilizatory dostępne są między innymi na kolana, kostki, nadgarstki, a nawet na kręgosłup. Ułatwiają one codzienne funkcjonowanie i pozwalają szybciej wrócić do sprawności.
Tejpy – czym są i jak działają?
Tejpy to taśmy lub plastry ze specjalnym klejem, które przymocowuje się do ciała. Ich parametry maksymalnie przypominają ludzką skórę. Są elastyczne, trwałe i posiadają odpowiednią grubość zbliżoną do naskórka. Zasada działania tejpów polega na tym, że podnoszą i fałdują naskórek, dzięki czemu krew może swobodnie przepływać w sieci naczyń. Dochodzi również do większego transportu płynu limfatycznego, który odpowiedzialny jest za regenerację tkanek w procesach chorobowych. W zależności od techniki oklejania tejpy mają na celu między innymi uśmierzanie bólu, korekcję wad postawy czy wspomaganie układu mięśniowego.
Kiedy je stosować?
Stabilizatory i taśmy do kinesiotapingu stosuję przy złamaniach kończyn, zwichnięciach i skręceniach stawów oraz naderwaniach i naciągnięciach mięśni i więzadeł. Dodatkowo specjaliści zalecają je przy chorobach reumatycznych i po zabiegach operacyjnych. Tejpy i stabilizatory mogą być stosowane także w celach profilaktycznych. Sportowcy często korzystają z tego typu pomocy na zawodach. Oglądając mecz koszykówki czy siatkówki można zauważyć ortezy na kolanach zawodników. W poszukiwaniu stabilizatorów i tejpów warto zajrzeć do oferty sklepu Decathlon. Można tam znaleźć opaski na kolana, kostki, nadgarstki, a także różnego rodzaju plastry kinezjologiczne.
Taśmy i ortezy to z pewnością dużo pomoc w walce o przywrócenie sprawności. Warto po kontuzjach mięśni i stawów zainwestować w tego typu narzędzia fizjoterapeutyczne. Należy też wspomnieć, że zarówno tejpy jak i stabilizatory nie ograniczają zbytnio codziennego funkcjonowania, a dodatkowo pozwalają na zachowanie higieny.