Prezbiopia określana także jako starczowzroczność jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, które jak sama nazwa wskazuje, wynika z tego, że po prostu starzejemy się. Nie można więc mylić jej z chorobą. Niemal każda osoba, która ukończyła 40. r.ż odczuwa związane z nią dolegliwości, a więc pogorszenie się jakości wzroku. O ile jest to bardzo uciążliwe, o tyle nie oznacza, że nie można skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Jakie są objawy prezbiopii? Podpowiadamy.

Prezbiopia i jej objawy

Pamiętajmy o tym, że starczowzroczność nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to proces, a więc trwa on jakiś czas. Wśród wymienianych najczęściej symptomów, które mogą świadczyć o tym, że się on rozpoczął wymienia się przede wszystkim trudności z odczytywaniem drobnego druku. O ile często może wynikać to po prostu ze zmęczenia, nie można ich bagatelizować.

Kolejnym niepokojącym objawem może być także zmęczenie oczu w trakcie czytania, szczególnie wówczas, kiedy oświetlenie nie jest wystarczające. Mogą także wystąpić problemy z koncentracją i poczuciem senności. Początkami starowzroczności to także częste bóle głowy pojawiające się pod koniec dnia. Oczywiście te symptomy także może mogą wynikać z nadmiernego eksploatowania wzroku, jednak jeśli zauważymy u siebie je coraz częściej, wtedy mogą być one dla nas wyraźnym sygnałem do rozpoczęcia działania.

Kiedy mówimy o średniozaawansowanym stadium prezbiopii, wówczas najczęściej możemy zaobserwować u siebie problemy z zamazywaniem czytanego tekstu. Są one raczej krótkotrwałe, niemniej uciążliwe. Kiedy faza procesu rozwoju tego procesu wchodzi na wyższy poziom, wówczas tego typu trudności mijają dopiero po tym, jak oddalamy czytany tekst.

Co wpływa na rozwój prezbiopii?

Przyczyny pojawienia się prezbiopii różnią się o tych, które mają wpływ na pojawienie się nadwzroczności. Za starczowzroczność odpowiada przede wszystkim zmniejszanie się elastyczności soczewki. To naturalny proces zachodzący wraz ze starzeniem się organizmu, które przekłada się na to, że spada proces metaboliczny soczewki.

W praktyce oznacza to, że z uwagi na to, że traci ona swoją elastyczność, nie jest w stanie z taką łatwością, jak w młodym wieku dopasować swojego kształtu do odległości obserwowanego obiektu. Przekłada się to na jakość widzenia, obraz może stać się zamazany, albo też zamglony.

Jak poprawić jakość widzenia przy starowzroczności?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką należy brać pod uwagę przy przyczynianiu się do poprawy jakości widzenia powinna być nasza wizyta u okulisty. Konieczne jest wykonanie badania wzroku, aby wykluczyć różnego rodzaju choroby, jakie mogą mieć wpływ na pogorszenie się jakości widzenia.

Jeśli je wykluczymy, wówczas możemy rozpocząć działanie. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań zaliczane jest noszenie odpowiednich okularów korekcyjnych, albo też soczewek kontaktowych, gdzie okulary korekcyjne są zdecydowanie bardziej dostępnym dla wszystkich rozwiązaniem. To najpowszechniejsza metoda korekcji starczowzroczności.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!