Choroba alkoholowa to poważny problem, który dotyka olbrzymiej liczby osób na całym świecie. Jej przyczyną jest fizyczne oraz psychiczne uzależnienie od substancji, jaką jest alkohol. Leczenie uzależnień ze względu na swoją specyfikę jest bardzo trudne i czasochłonne, ale możliwe. Najważniejsze dla osoby uzależnionej jest to, aby podjęła odwyk, czyli leczenie alkoholizmu w ośrodku terapii alkoholowej.

Kiedy warto zdecydować się na podjęcie leczenia alkoholizmu?

Leczenie odwykowe uzależnienia od alkoholu należy podjąć jak najszybciej od momentu, w którym zauważymy problem z nadmiernym spożyciem. Każdy organizm zachowuje się i reaguje inaczej dlatego trudno jednoznacznie określić, kiedy pojawiło się uzależnienie. Warto najpierw samemu spróbować odstawić alkohol. Jeśli to nie przyniesie zamierzonych skutków, należy zgłosić się do ośrodka terapii w celu podjęcia leczenia problemów alkoholowych pod okiem specjalistów terapii uzależnień.

Terapia indywidualna czy grupowa w leczeniu alkoholizmu?

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu oferuje leczenie w terapii grupowej oraz indywidualnej. Każdy z tych sposób leczenie osób uzależnionych ma swoje ważne zalety. Sprawia to, że nie można jednoznacznie określić czy indywidualna terapia leczenia alkoholizmu jest lepsza od grupowej. Podejmując odwyk w ośrodku leczenia uzależnień, warto więc wybrać obie te metody. Terapia indywidualna pomoże Ci zajrzeć w głąb siebie natomiast grupowa poznać problemy innych osób podobnych do Ciebie.

Jakie są etapy leczenie alkoholizmu?

Tak jak każde inne leczenie terapia leczenia uzależnień składa się z kilku etapów, które pozwalają dokładnie określić i rozwiązać problem alkoholika. Wyróżniamy pięć kluczowych etapów każdego procesu leczenia, są to:

  • diagnostyka – każdy leczenie należy rozpocząć od dobrej diagnostyki problemu. Dzięki temu można odpowiednio dobrać terapię. Diagnostykę powinien przeprowadzić terapeuta, lekarz psychiatra.
  • detoks – jeśli osoba uzależniona ma poważny problem i długo przebywała w ciągu alkoholowym kluczowe będzie odbycie detoksu, który pomoże oczyścić organizm.
  • terapia właściwa – po odtruciu przechodzi się do terapii podstawowej, której plan jest ułożony indywidualnie. Dla pacjenta najlepiej, jeśli terapia odbywa się w zamkniętym ośrodku leczenie uzależnień alkoholowych, ponieważ wtedy najtrudniej o sięganie po alkohol.
  • terapia utrwalająca – po zakończeniu właściwego leczenia koniecznie jest przedłużenie leczenia o terapię utrwalającą. Po odwyku osoba taka wraca do starego środowiska, z którym na nowo musi się zmierzyć, dlatego ważne jest, aby kontynuować terapię i nie wrócić do nałogu.
  • życie w trzeźwości – terapia ma na celu przygotować uzależnionego do dalszego życia w trzeźwości. Jednak przez cały życie jest on alkoholikiem niepijącym. Ten ostatni etap terapii trwa całe życie i wymaga ciągłej pracy nad własnymi nawykami i asertywnością.

Czy warto skorzystać z leczenia alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień?

Jeśli widzisz u siebie problem z alkoholem, koniecznie zdecyduj się na podjęcie leczenia. Możesz to zrobić m.in. w poradniach leczenia alkoholizmu lub prywatnym ośrodku, który oferuje najwyższej jakości wsparcie w leczeniu pacjenta. Wystąpiła u ciebie konieczność leczenia alkoholizmu? Skorzystaj z oferty prywatnego ośrodka leczenia takiego jak Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów i wróć do normalnego życia.