Ablacj serca to zabieg mało inwazyjny. Ma na celu wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Polega on na niszczeniu tkanki w sercu, która odpowiedzialna jest za powstawanie arytmii. Ablacja to zabieg, który niesienie ze sobą stosunkowo małe ryzyko powikłań. Kto powinien poddać się temu zabiegowi? Jakie ewentualne powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Czym jest ablacja serca?

Serce jest organem, od którego prawidłowego działania zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pojawiające się niepokojące odstępstwa od normy, mogą powodować problemy ze zdrowie. Dlatego też diagnostyka i ablacja serca w Rawie Mazowieckiej są bardzo ważne, dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. 

Ablacja to zabieg, którego głównym celem jest wyeliminowanie zaburzeń serca. Zabieg polega na niszczeniu tkanki, która znajduje się w sercu i odpowiedzialna jest za powstawanie arytmii. Ablacja to zabieg, wykonywany przezskórnie. Najczęściej nakłuwana jest żyła udowa, a następnie przez koszulkę naczyniową, wprowadzana jest do serca elektroda ablacyjna. Ablacja może przyjmować postać ablacji prądem, krioalblacji lub ablacji alkoholowej. Każdy z tych rodzajów jest dobierany do indywidualnych problemów pacjenta.

Jaki jest przebieg zabiegu ablacji?

Zabieg ablacji wykonywany jest w specjalistycznych gabinetach, na przykład HAGMED. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie stosowana jest narkoza. Miejsce wkłucia jest dezynfekowane, a następnie znieczulane jest miejsce nakłucia żyły. Po znieczuleniu, przy kontroli USG zakładane jest wkłucie do żyły udowej. Przez nią do serca wprowadzana jest elektroda. Zabieg odbywa się pod kontrolą RTG i systemu monitorującego pracę serca. Czas trwania zabiegu jest różny i zależy od rodzaju arytmii serca. Zazwyczaj zabieg trwa między 2-4 godzin. 

Zabieg jest stosunkowo mało bolesny, gdyż odbywa się w znieczuleniu. Pacjent może odczuwać dyskomfort podczas zakładania elektrody. W niektórych wypadkach, gdy dochodzi do niszczenia tkanki, pacjent może odczuwać niepokój lub ból w klatce piersiowej. Wówczas podawane są leki przeciwbólowe.