Kiedy dentysta dokonuje ekstrakcji zęba? Ta pytanie często nurtuje pacjentów, którzy zmagają się z problemami stomatologicznymi. Ekstrakcja zęba może wydawać się skrajnym rozwiązaniem, ale w wielu przypadkach jest konieczna, aby chronić zdrowie jamy ustnej i ogólny stan pacjenta. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zabiegowi oraz przedstawimy sytuacje, w których jest on wskazany.
Ekstrakcja zęba – co to za zabieg?
Ekstrakcja zęba, czyli potocznie mówiąc usunięcie zęba, to zabieg stomatologiczny polegający na wyjęciu zęba z kości. Może być przeprowadzana zarówno przez stomatologa ogólnego np. dentystę z Rzeszowa, jak również przez chirurga. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas ekstrakcji. Wyróżniamy dwa rodzaje ekstrakcji zębów – prostą i chirurgiczną.
- Prosta ekstrakcja polega na usunięciu zęba za pomocą kleszczy lub dźwigni. Tego typu zabieg przeprowadza się, gdy korona zęba jest widoczna w jamie ustnej i można ją łatwo chwycić narzędziami.
- Ekstrakcja chirurgiczna natomiast jest bardziej skomplikowana i może obejmować nacinanie dziąseł, odsłanianie korzenia zęba oraz jego częściowe lub całkowite rozbicie. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku, gdy ze względu na stan zęba czy jego położenie, nie można go usunąć za pomocą prostych instrumentów.
Wskazania do ekstrakcji zęba
Istnieje szereg sytuacji, w których dentysta może zadecydować o konieczności przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Wskazania do tego zabiegu można podzielić na bezwzględne oraz względne. Wskazania bezwzględne to takie sytuacje, w których usunięcie zęba jest niezbędne dla zdrowia pacjenta. Należą do nich następujące przypadki.
- Zaawansowane próchnicze zniszczenie zęba – jeśli ząb został mocno naruszony przez próchnicę i nie można go już odbudować za pomocą plomby czy korony, konieczna może być jego ekstrakcja.
- Zęby mądrości – bardzo często dochodzi do sytuacji, w której trzeci ząb trzonowy ulega zatrzymaniu, a jego wyrost może prowadzić do bólu, nacisku na sąsiednie zęby oraz infekcji dziąseł.
- Złamane korzenie zębów – jeśli korzeń zęba został złamany poniżej powierzchni dziąseł, często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba.
Wskazania względne to takie sytuacje, w których decyzja o ekstrakcji zęba zależy od indywidualnej oceny stomatologa oraz pacjenta. Przykłady takich przypadków to przedłużone niepowodzenia leczenia endodontycznego, czyli kanałowego, postępująca recesja dziąseł ekspozująca korzenie zębów lub zdiagnozowane paradontozie.