Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, która może uratować ząb przed nieuchronnym usunięciem. Właściwie przeprowadzone leczenie pozwala na pozbycie się infekcji bakteryjnej i odbudowę tkanek wewnętrznych zęba. W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega ta skomplikowana metoda oraz dlaczego warto zdecydować się na nią.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe dzieli się na kilka etapów. Na początek stomatolog ustala potrzebę przeprowadzenia procedury, oceniając stan zęba za pomocą badania klinicznego oraz radiologicznego. Następnie, w wyniku uzyskanych danych, podejmowany jest proces preparacji kanałów korzeniowych – polegający na usunięciu martwej miazgi z wnętrza zęba i oczyszczeniu kanałów. Po tym etapie następuje pełne wypełnienie kanałów specjalnym materiałem uszczelniającym. Ostatnim krokiem jest zamknięcie komory zęba za pomocą plomby lub uzupełnienie protetyczne.

Jeżeli odczuwasz silny ból zęba, nie możesz go zignorować. Wizyta u stomatologa w Józefowie może okazać się ratunkiem dla Twojego zęba. Leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku zaawansowanego zapalenia miazgi, spowodowanego głęboką próchnicą, pęknięciem zęba czy urazem. Jeżeli na skutek jednej z tych przyczyn dojdzie do infekcji kanałów korzeniowych, lekarz będzie musiał przeprowadzić leczenie kanałowe.

Korzyści płynące z leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przynosi pacjentom wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala ono uratować ząb przed usunięciem, co daje możliwość zachowania naturalnego wyglądu i funkcji zgryzu. Poza tym dobrze przeprowadzone leczenie eliminuje ból i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji na inne części jamy ustnej. Warto również dodać, że leczenie kanałowe jest coraz mniej inwazyjne i bolesne dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym przez stomatologów.

Mimo wielu zalet leczenia kanałowego, może ono wiązać się także z pewnymi ryzykami i komplikacjami. Wśród nich należy wymienić reakcje alergiczne na materiały użyte podczas zabiegu, niepełne uszczelnienie kanałów, co może prowadzić do nawrotu infekcji, czy złamanie narzędzi w kanale zęba. Warto jednak zaznaczyć, że współczesne metody leczenia kanałowego minimalizują te ryzyka, a każdy przypadek jest indywidualnie analizowany przez dentystę.