Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych droga płciową są kłykciny kończyste, nieestetyczne zmiany w obrębie narządów rodnych. Są one powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego, tego samego, który odpowiada za powstawanie nowotworów szyjki macicy. Same kłykciny nie są groźne, czasem ustępują samoistnie. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak ich usunięcie.

 Laserowe usuwanie kłykcin to jedna z dwóch najpopularniejszych metod pozbycia się uciążliwych zmian. Drugą jest krioterapia, czyli zamrażanie. Dobór zabiegu jest kwestią indywidualną, a decyzję zawsze podejmuje lekarz ginekolog.

 Jak przebiega zabieg?

 Zabieg laserowego usuwania kłykcin jest nieinwazyjny, odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Polega na skierowaniu wiązki lasera na zmiany chorobowe, co powoduje niszczenie zarówno zmienionej przez kłykciny tkanki, jak i sąsiadującego z nią naskórka. Po zabiegu w miejscu usunięcia kłykcin pojawiają się niewielkie strupki, które samoistnie odpadają po około dwóch tygodniach. Koszt zabiegu może być różny w zależności od ilości i wielkości zmian. Nieduże kłykciny usuniemy za kilkaset złotych, a cena usunięcia sporych zmian może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Kiedy warto usuwać kłykciny kończyste?

Jeśli zauważysz u siebie kłykciny kończyste, nie wpadaj w panikę. Niewielkie zmiany są zwykle niegroźne i po pewnym czasie znikają samoistnie. Wskazaniem do usuwania są natomiast te duże i rozległe, które mogą powodować szereg dodatkowych dolegliwości. W poszukiwaniu odpowiedniej kliniki, warto kierować się niekoniecznie najniższą ceną zabiegu, a jakością opieki medycznej przed i po laserowym usuwaniu. Usuwanie kłykcin na Pradze Południe można znaleźć w dobrych klinikach ginekologicznych oraz medycyny estetycznej. Wybór zdecydowanie jest większy niż w przypadku niewielkich miejscowości. Warto więc szukać kliniki, która pod każdym względem spełni oczekiwania.