Sklep wOkularach.pl przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków o najważniejsze dla nich widoki. Ankietę wypełniło 800 osób. Okazało się, że tyle samo respondentów (40%) nie wyobraża sobie życia bez obserwowania przyrody, co widoku innych ludzi. Najwięcej z nas (33%) wiąże swoje najpiękniejsze wspomnienie z podróżą. Wyjazdy, zwłaszcza za granicę, nie mają sobie równych także jeśli chodzi o rzeczy, o których zobaczeniu najbardziej marzą Polacy. Oglądanie ulubionych widoków nie byłoby możliwe bez dobrego wzroku, a problemów z widzeniem niestety nam przybywa. Jaki wpływ ma na to pandemia koronawirusa?

Zmysł wzroku odpowiada aż za 80% informacji, odbieranych przez ludzki mózg. Zdrowe oczy nie są nam dane jednak raz na zawsze. Sklep wOkularach.pl przygotował raport, którego celem jest wzbudzenie refleksji nad tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok, a tym samym skłonienie Polaków do odwiedzenia okulisty w bliskiej przyszłości.

Dzięki poprawnemu widzeniu możemy podziwiać piękno świata i spełniać najskrytsze marzenia. W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak niewiele potrzeba, aby stracić ten przywilej. Zgodnie z danymi EBU, ślepoty lub problemu z niedowidzeniem doświadcza co trzydziesty Europejczyk.

W 8 na 10 przypadków wczesna diagnoza pozwala zapobiec schorzeniu oczu lub skutecznie je wyleczyć. Tymczasem aż kilkanaście procent Polaków świadomych swojej wady wzroku nie nosi ani okularów, ani soczewek kontaktowych – tak wynika z danych, przytoczonych w badaniu „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”.

Bez jakich widoków nie mogliby żyć Polacy?

Z badania przeprowadzonego przez wOkularach.pl wynika, że 40% z nas nie wyobraża sobie codzienności bez obserwowania otaczającego świata: nieba, zieleni czy światła słonecznego. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Michigan, kontakt z naturą skutecznie obniża lęk i stres, poprawiając samopoczucie. Tyle samo osób za niezbędny widok uważa innych ludzi. Ankietowani najczęściej (36%) odnosili się do bliskich, zwłaszcza partnerów życiowych. Zgodnie z wynikami badania Uniwersytetu w Aarhus, dzięki doświadczaniu odwzajemnionej miłości jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i pewniejsi siebie.

Nie wszyscy mogą jednak cieszyć się takimi widokami na co dzień. Jak podaje GUS, w naszym kraju mieszka ponad 1,8 mln osób z poważną dysfunkcją wzroku. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i powszechnym nadużywaniem elektronicznych gadżetów, liczba ta stale rośnie. Nie bez wpływu jest pandemia koronawirusa, która skłania wielu z nas do spędzania jeszcze większej ilości czasu na monotonnym wpatrywaniu się w ekrany, co pogarsza akomodację oka.

Najdłużej zostają w nas podróże

Co najpiękniejszego widzieliśmy w życiu? Okazuje się, że najwięcej Polaków (32%) nosi w sercu scenerie dostrzeżone podczas odbytych podróży. Badani kilkakrotnie częściej wspominali o wyjazdach za granicę. Wiele osób (20%) zafascynowała również przyroda. Szczególnie mocno zachwycamy się wschodami i zachodami słońca na plaży oraz górskimi panoramami. Tyle samo ankietowanych za swoje najpiękniejsze wspomnienie uważa konkretne wydarzenie lub doświadczenie – bezkonkurencyjne okazały się tu narodziny dziecka, obecne w 8% odpowiedzi.

Jakie plany przekreśliłoby pogorszenie wzroku?

Nagłe pogorszenie widzenia mogłoby przekreślić podróżnicze plany wielu z nas. To właśnie wyjazdy pojawiają się bowiem w większości odpowiedzi ankietowanych na pytanie o wymarzony widok. 51% z nas chciałoby móc jeszcze zobaczyć konkretne miejsce za granicą, a 2% – w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejno Europa oraz Ameryka Północna i Azja. Na terenie wspomnianych kontynentów nie mają sobie równych odpowiednio Islandia, Stany Zjednoczone i Japonia.