Z roku na rok coraz więcej ludzi postanawia zmienić swoje nawyki żywieniowe, poprawić kondycję fizyczną i po prostu zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia. Odpowiednia dieta i dbanie o własne zdrowie jest bowiem w dzisiejszych czasach niezwykle ważne, by jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem fizycznym i psychicznym naszego organizmu. W prowadzeniu zdrowego trybu życia mogą nam pomóc nie tylko produkty spożywcze, ale przede wszystkim suplementy diety, które dostarczą organizmowi niezbędnych witamin i składników. Dlaczego warto przyjmować takie suplementy, jakie zalety się z tym wiążą i na co warto zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo w parze z suplementacją

Mimo upływu wielu lat, dostępne na rynku suplementy diety wciąż budzą kontrowersje. Wynika to przede wszystkim z niewystarczającej wiedzy na ich temat, ponieważ wiele osób porównuje suplementację do leków. W rzeczywistości suplementy diety nie należą do tej grupy. Wręcz przeciwnie, pod względem prawnym zalicza się je do żywności jako środki spożywcze, a nadzór nad nimi sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny. Oznacza to więc, że suplementy diety nie zawierają w sobie żadnych substancji leczniczych, tak jak standardowe produkty medyczne. Nie podlega żadnej wątpliwości fakt, że bezpieczeństwo tego typu produktów jest sprawdzane na bieżąco – o tym, czy suplementacja nadaje się do spożycia, decyduje Prawo Europejskie z 2002 roku, a producenci suplementów diety bardzo dokładnie badają swoje próbki. Odpowiedź jest więc prosta: suplementy diety są jak najbardziej bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Zalety suplementów diety – dlaczego warto je stosować?

Suplementy diety są bezpieczną formą uzupełniania niedoborów składników odżywczych i wielu witamin, dlatego tak wiele osób decyduje się na ich stosowanie – niezależnie od tego, czy uprawiają zawodowy sport czy po prostu chcą zdrowiej żyć. Jakie pozytywy niesie za sobą regularne przyjmowanie suplementacji?

Przede wszystkim, jest to niezwykle komfortowy i szybki sposób na uzupełnienie niedoborów witamin w organizmie. Dzisiejszy rynek, szczególnie zimą nie oferuje zbyt wielu naturalnych produktów spożywczych, które teoretycznie powinny być tak zwaną „bombą witaminową”. Nawet warzywa i owoce posiadają aktualnie sporą dawkę chemii i różnego rodzaju ulepszaczy, na niekorzyść substancji odżywczych, które są tak ważne dla organizmu człowieka.

Dodatkowo, w obecnych czasach wielu ludzi żyje w nieustannym pośpiechu – nieustanne dążenie do realizacji celów, ciężka i wymagająca praca, obowiązki i brak czasu powodują, że zdrowe odżywianie spada na dalszy plan. W konsekwencji zamiast jeść pełnowartościowe, własnoręcznie przygotowane posiłki, chwytamy za gotowe dania z supermarketu lub jemy fast-foody w przerwie od pracy. Taka dieta niestety nie dostarcza nam wystarczającej ilości witamin i mikro czy makroelementów. Suplementy diety są więc idealnym sposobem na uzupełnienie tego niedoboru.

Suplementacja może być również świetnym dodatkiem do diety sportowców czy kobiet w ciąży, u których zapotrzebowanie na niektóre składniki jest o wiele większe. Przykładem może być kwas foliowy – kobiety powinny go stosować przez cały okres ciąży, a nawet na długo przed planowaniem dziecka. Jest to bardzo ważna substancja, stymulująca prawidłowy rozwój płodu, więc stale powinno się pilnować, by jej ilość w organizmie była wystarczająca.

W zależności od wyboru suplementu diety, mamy możliwość codziennego przyjmowania witamin z grupy B, C, D czy A. Nie zabraknie również magnezu czy fosforu w kapsułkach, a nawet roślinnej suplementacji, w skład której wchodzi chociażby skrzyp odpowiedzialny za dobrą kondycję włosów i paznokci. Oczywiście, tabletki nie zastąpią naszemu organizmowi jedzenia i pozyskiwanej z niego energii, ale wspomaga dietę w dostarczaniu ważnych składników odżywczych. Suplementy diety nie posiadają także żadnych chemicznych substancji, jakie niemal zawsze pojawiają się w składzie leków farmaceutycznych. Jest to niewątpliwy atut, bowiem wszystko jest naturalne, a i tak te produkty są ogólnodostępne na rynku.

Jak widać, suplementy diety mogą być naprawdę pomocne w utrzymaniu zdrowego trybu życia. To niezwykle łatwy sposób na dostarczenie organizmowi tak ważnych składników i nie należy się go bać. Bezpieczeństwo to podstawa i suplementy diety ten warunek spełniają.