Rozpoczęcie nauki w szkole otwiera zupełnie nowy etap w życiu dziecka i łączy się z wieloma nowymi emocjami, z którymi będzie musiało sobie ono poradzić. W szkole podstawowej po raz pierwszy w swoim życiu nasze dziecko zmierzy się z problemami, które wcześniej nie istniały – na przykład ze zdobyciem akceptacji nowych kolegów. Wsparcie rodziców i mądre kierowanie dzieckiem jest w tym czasie nieocenione. O czym powinniśmy zatem pamiętać?
Umacniaj poczucie własnej wartości u dziecka
Niektóre dzieci szybciej zdobywają przyjaciół i w naturalny sposób stają się swojego rodzaju liderami w grupie. Z czego to wynika? Są bardziej pewne siebie, a co za tym idzie – przebojowe i wzbudzające zaufanie innych. To właśnie te dzieci posiadające własne zdanie
mogą wpływać na kolegów i nie ulegać presji otoczenia – co jest szczególnie ważne, kiedy angażują się w pierwsze przyjaźnie.
– Poczucie własnej wartości dziecka możemy ocenić na podstawie kilku najważniejszych cech: potrafi być niezależne od ocen innych, jego obraz siebie jest stabilny, szanuje odmienność rówieśników i przede wszystkim akceptuje siebie. Dzięki temu łatwiej się rozwija, ponieważ robi to z radością, dla własnej satysfakcji, a nie wyłącznie po to, aby zrobić wrażenie na innych lub otrzymać w zamian jakąś korzyść. Staram się zachęcać rodziców, aby pozwalali wypowiadać dzieciom głośno swoje zdanie, bo dzięki temu mają poczucie, że ich głos ma znaczenie i otwierają się na innych – komentuje psycholog Marta Żysko-Pałuba, ekspert współpracujący ze Squla.pl.
Jeżeli chcemy wiedzieć, jak nasze dziecko radzi sobie w nowym otoczeniu, to powinniśmy regularnie obserwować jego relacje z kolegami i koleżankami. Gdy wraca do domu zadowolone, to raczej nie mamy powodów do zmartwień.
Naucz się motywować dziecko
Jeżeli myślimy, że nagradzanie dziecka za osiągnięcia prezentami zachęci je do samodzielnej nauki, to jesteśmy w błędzie. Motywacja jest skuteczna tylko wtedy, kiedy bierze się z wewnątrz nas samych. Warto uczyć dziecko cieszenia się z własnych sukcesów – na które samo zapracowało i wzmacniać poczucie, że największą nagrodą jest jego satysfakcja.
Psycholog podkreśla też, że dziecko trzeba obdarzać pozytywnymi emocjami. – Rodzice mogą mieć tendencję do zmniejszania liczby pochwał, bo mają poczucie, że „dziecko obrośnie w piórka”. Nic bardziej mylnego! Podkreślajmy zasługi naszej pociechy zawsze wtedy, gdy osiągnie sukces– bez względu na to, czy był on mniejszy czy większy. Pokażmy, że to co robi jest dla nas ważne.
Rozważ dodatkowe pomoce naukowe
Warto też wzmacniać u dziecka kompetencje, które w praktyczny sposób pozwolą mu rozwijać pasje, sprawią mu frajdę, a jednocześnie okażą się przydatne w wielu okolicznościach, nie tylko w szkole. Teraz nowoczesne metody edukacyjne pomagają kształtować kluczowe w 21. wieku kompetencje. Dodatkowo dzieci mogą uczyć się przez zabawę – takie rozwiązanie dostarcza Squla.pl, platforma na której znajdziemy quizy edukacyjne, takie jak: zbieranie informacji, sztuka prezentacji, współpraca, krytyczne spojrzenie, prezentacja książki , wyrażanie własnej opinii, twórcze myślenie, programowanie i poruszanie się w mediach społecznościowych, a także poprawne pisanie prac semestralnych.
– Nowo wprowadzone quizy rozwiną kompetencje uczniów, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Chcemy tworzyć przestrzeń dla wypowiadania własnego zdania. To umiejętność, która wzmocni nie tylko poczucie własnej wartości, ale także pomoże w dalszym funkcjonowaniu społecznym – mówi Marta Żysko-Pałuba.
Zadania pozwalają więc kształtować nie tylko osobowość ucznia, lecz także jego kompetencje zawodowe, co w przyszłości z pewnością okaże się przydatne na rynku pracy. Nasze dziecko ucząc się pracuje także nad pewnością siebie, która ułatwia kontakty z rówieśnikami i pomaga mu sprawniej radzić sobie w szkole.