Masz wrażenie, że masz lekko „zamglony” wzrok? Często widzisz ciemne mroczki przed oczami i boisz się, że to coś poważnego? Bez patrzenia w niebo dostrzegasz cienie na powierzchni oka? To może być oznaka, że w ciele szklistym powstały męty. Często nazywane są także muszkami lub mroczkami. Zastanawiasz się, czy są one niebezpieczne? Czy można je usunąć? Jak to zrobić? Poznaj najczęstsze odpowiedzi.

Usuwanie mętów z oka – kiedy jest to konieczne?

Męty to zmiany fizjologiczne, w wyniku których doszło do powstania ruchomego zmętnienia ciała szklistego oka. Rzucają one cień na siatkówkę, co jest postrzegane przez oko jako ciemne plamki, kropki itp. Mogą być one łagodne, niezagrażające oku, a także patologiczne, wywołane stanem zapalnym, obecnością ciała obcego czy wylewem krwi. Ich pojawienie się może być także związane z innymi chorobami oczu, np.:

  • rozwodnieniem, czyli zmianą konsystencji ciała szklistego, co grozi odłączeniem go od siatkówki,
  • tylnym odłączeniem błony ciała szklistego od siatkówki, co może skutkować odwarstwieniem się siatkówki,
  • zmniejszeniem objętości ciała szklistego, które może doprowadzić do zapadnięcia się gałki ocznej.

Warto jednak pamiętać, że nawet duża ilość mętów nie prowadzi do utraty wzroku, dlatego też zazwyczaj nie wprowadza się żadnego leczenia lub stosuje się krople do oczu, których składniki pomagają poprawić widzenie i wzmocnić naczynia krwionośne. Operacje wykonuje się tylko wtedy, gdy zmian jest bardzo dużo i znacznie utrudniają one widzenie – zazwyczaj przeprowadza się witrektomię lub witreolizę.

Usuwanie mętów z ciała szklistego – jak się przygotować?

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji oka należy odbyć wizytę u okulisty i anestezjologa. Specjaliści ocenią stan zdrowia i sprawdzą, czy nie ma czynników, które mogłyby zagrażać życiu. Następnie trzeba wykonać niezbędne badania krwi, moczu i EKG, a także odbyć konsultację u stomatologa. Lekarze mogą także zalecić stosowanie na kilka dni przed operacją kropli z antybiotykiem, który pomoże usunąć bakterie z worka spojówkowego.

Zabieg odbywa się w szpitalu. Aby móc poruszać się po oddziale, należy mieć ze sobą własne kapcie i ubrania na zmianę. Warto również wziąć coś do jedzenia na później. W dniu wykonania operacji należy przez min. 6 godzin pozostać na czczo, a następnie przyjąć leki internistyczne wg schematu ustalonego z anestezjologiem. O dalszym postępowaniu zdecydują specjaliści.

Usuwanie mętów – jak przebiega?

Usuwanie mętów z ciała szklistego trwa od kilkudziesięciu minut do 2 godzin. Czas operacji zależy m.in. od stanu zdrowia pacjenta, a także wybranej techniki – witrektomii bądź witreolizy.

Witrektomia

Witrektomia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Podczas niego wykonuje się niewielkie nacięcie na rogówce, przez które usuwa się ciało szkliste i wypełnia pustą przestrzeń przejrzystą substancją – płynem bądź gazem. Pozwala to przywrócić właściwe napięcie gałki ocznej i znów „przycisnąć” siatkówkę na jej miejsce.

Po witrektomii jest możliwe odzyskanie dobrej jakości widzenia, pod warunkiem, że nie doszło do uszkodzenia komórek wzrokowych. Warto pamiętać, że nie są one w stanie się zregenerować czy odbudować.

Witreoliza

Witreoliza jest nieinwazyjną metodą usuwania mętów ciała szklistego. Polega na wprowadzeniu do gałki ocznej nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii. Pod ich wpływem dochodzi do odparowania składników mętów, tj. kwasu hialuronowego i kolagenu. Na skutek tego powstaje gaz, a męty zostają usunięte lub zmniejszone do takiego rozmiaru, który nie zaburza widzenia. Aby uzyskać zadowalające efekty, wykonuje się 2–3 zabiegi.

Usuwanie mętów – czym może skutkować?

Usunięcie mętów pozwala przywrócić dawną jakość widzenia. U większości pacjentów nie ma ciemnych plam, które sprawiają, że obraz jest zamglony i niewyraźny. Jednak każda operacja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku:

  • witrektomii mogą to być np. krwotoki, zaćma, wzrost ciśnienia w oku, powstanie otworów w siatkówce czy infekcyjne zapalenie wnętrza oka,
  • witreolizy może dojść np. do uszkodzenia siatkówki, zaćmy czy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Warto pamiętać, że korzyści płynące z przeprowadzenia zabiegu zazwyczaj znacznie przewyższają ryzyko powikłań. O dokładnych szansach na powodzenie zabiegu w Twoim przypadku porozmawiaj ze swoim okulistą.

Usunięcie męt z ciała szklistego może znacznie poprawić widzenie. Warto to rozważyć.